|
Diplomske naloge,seminarske naloge,pomoč pri diplomski nalogi Diplomske naloge,seminarske naloge,pomoč pri diplomski nalogi,pomoč pri seminarski nalogi,diplomska,seminarska,magistrska naloga,oblikovanje diplomske naloge
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
ninanana123 Administrator foruma
Pridružen/-a: 07.09. 2010, 17:18 Prispevkov: 547
|
Objavljeno: 16 Dec 2010 10:12 Naslov sporočila: Navodilo za izdelavo diplomskega dela Visokošolski študij |
|
|
Visokošolski študij
vsk_slo hello
FE | Obvestila | Visokošolski študij
vsk_slo hello
24.11.2009 Navodilo za izdelavo diplomskega dela
1. IZBIRA TEME DIPLOMSKEGA DELA
1.1. Diplomsko delo je zaključna študijska obveznost študentov visokošolskega strokovnega študija za pridobitev naziva diplomirani inženir elektrotehnike oziroma na univerzitetnem študiju univerzitetni diplomirani inženir elektrotehnike. Zasnovano mora biti na znanju, sposobnostih in veščinah, ki jih je študent pridobil med študijem.
V diplomskem delu študent samostojno obdela strokovni problem, pri katerem izkaže svojo ustvarjalno sposobnost za razvojno in raziskovalno delo, predvsem pa zmožnost, da pridobljeno znanje uspešno in celovito uporabi pri izdelavi svojega dela. Delo na diplomski temi ni in ne more biti le pridobivanje novega znanja. Z njim mora študent dokazati sposobnost analiziranja, kritičnega ocenjevanja, uporabe literature, samostojnega sklepanja in presoje in s tem usposobljenost za strokovno delo in reševanje strokovnih problemov.
Diplomsko delo je lahko tudi rezultat dela več študentov, pri čemer mora biti jasno razviden prispevek posameznega študenta.
1.2 Študent lahko izbira temo diplomskega dela na dva načina:
* lahko si izbere katero izmed tem, ki jih fakulteta oziroma posamezni fakutetni učitelji razpisujejo za tekoče študijsko leto,
* lahko si najprej izbere mentorja iz vrst habilitiranih učiteljev za določeno strokovno področje in se z njim dogovori za temo diplomskega dela. V tem primeru lahko zajema tema tudi problematiko neke gospodarske organizacije, štipenditorja in podobno.
Fakultetni učitelji imajo pravico in dolžnost predlagati okvirne teme diplomskega dela. Pri tem lahko po svoji presoji vključijo tudi somentorja, kadar zajame tema širše oziroma interdisciplinarno področje. Pravica študenta pa je, da samostojno izbira teme.
1.3. Pri izbiri teme diplomskega dela je treba upoštevati aktualnost problema, materialne možnosti in potreben čas za izdelavo dela. Zahtevnost dela mora biti odmerjena tako, da ga povprečni študent visokošolskega strokovnega študijskega programa lahko opravi v 10 tednih, študent univerzitetnega študijskega programa pa v 20 tednih. Urejeno diplomsko delo izdela in odda študent visokošolskega strokovnega študijskega programa po 3 mesecih, študent univerzitetnega študijskega programa pa po 6 mesecih od izstavitve teme. Podrobnosti o tem ureja pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja ter izpitnem redu.
1.4. Študent izbere temo diplomskega dela praviloma s tistih elektrotehniških področij, ki so ključna za oblikovanje profila določene smeri študija.
2. PRIJAVA DIPLOMSKEGA DELA
2.1. Študent, ki je opravil vse izpite in druge, s študijskim programom predpisane obveznosti, se prijavi k diplomskemu delu s posebnim obrazcem. Vzorec obrazca je v prilogi teh navodil.
2.2. Obrazce za prijavo diplomskega dela izdajajo in sprejemajo v študentski pisarni.
2.3. Študent mora oddati prijavo diplomskega dela od 1. do 5. v mesecu, rok pa mu prične teči 15. v mesecu, v katerem je oddal prijavo.
2.4. V prijavi mora študent navesti tudi mentorja. Zato si mora pred prijavo zagotoviti pisno soglasje predlaganega mentorja, da je ta pripravljen prevzeti mentorstvo.
2.5. Diplomskih del univerzitetnega in visokošolskega strokovnega študijskega programa ni mogoče prijavljati v juliju in avgustu.
3. NAVODILA ZA OPRAVLJANJE DIPLOMSKEGA DELA
3.1. Diplomsko delo je kandidatovo prvo večje samostojno strokovno delo, zato naj se ga loti sistematično in z vso resnostjo.
3.2. Diplomsko delo lahko opravi kandidat na fakulteti, v gospodarski družbi, pri štipenditorju ali drugje. O tem se dogovori z mentorjem.
3.3. Pri opravljanju diplomskega dela mora kandidat strogo upoštevati pravila hišnega reda fakultete ali gospodarske organizacije in pravila o varstvu pri delu.
3.4. Za uspešno delo je zelo pomembno dobro sodelovanje kandidata z mentorjem. Zato se kandidat redno in po dogovoru posvetuje s svojim mentorjem in ga sproti obvešča o opravljenem delu. Z vednostjo mentorja se posvetuje še z drugimi sodelavci na fakulteti ali zunaj nje.
3.5. Za kvalitetno diplomsko delo je pomembna tudi uporaba vseh razpoložljivih domačih in tujih strokovnih ter znanstvenih virov.
3.6. Diplomant, ki je pri diplomskem delu posebno uspešen in ga zaključi pred rokom, lahko s pristankom mentorja zaprosi za predčasen zagovor diplomskega dela. Prošnjo za predčasen zagovor podpišeta na posebnem obrazcu mentor in diplomant. Vzorec prošnje je v prilogi teh navodil. Prošnje sprejema študentska pisarna FE, predčasen zagovor pa odobri prodekan za pedagoško dejavnost.
3.7. Če pride med opravljanjem diplomskega dela do nesoglasja med kandidatom in mentorjem ali somentorjem, kar onemogoči ustvarjalno sodelovanje, ima kandidat na podlagi sklepa Komisije za dodiplomski študij pravico do zamenjave mentorja ali somentorja. Zaradi istih razlogov in po enakem postopku lahko tudi mentor ali somentor odklonita mentorstvo oziroma somentorstvo. V takšnem primeru je potrebno z navedbo razlogov pisno zaprositi Komisijo za dodiplomski študij, ki na podlagi sklepa odobri zamenjavo in določi novega mentorja ali somentorja.
Kandidat ima pravico zamenjave mentorja uveljaviti le enkrat.
4. NAVODILA ZA PISANJE
4.1. Pri pisanju diplomskega dela izkazuje kandidat poleg strokovne usposobljenosti še splošno razgledanost.
4.2. Diplomsko delo mora biti napisano v slovenskem jeziku in mora biti jezikovno neoporečno. Priporočamo, da pisni izdelek pred oddajo pregleda lektor. Obsega naj najmanj 20 strani strokovnega besedila.
Besedilo mora biti napisano na belem papirju formata A4. Okvirna postavitev besedila na omenjenem formatu naj bo tale:
zgornji 20 mm (nad pagino vivo, če je ta uporabljena)
spodnji 30 mm
notranji 30 mm
zunanji 20 mm
Razmaki med vrsticami naj bodo ena in pol. Priporoča se obojestranski tisk.
Celoten izdelek naj bo vezan v platno ali drug ustrezen material. Barva tega materiala je poljubna. Na hrbtni strani vezanega dela naj bo napisano ime in priimek kandidata in "diplomsko delo".
Na platnici mora biti:
* naziv univerze in fakultete z velikimi črkami, oddaljen ca. 30 mm od zgornjega roba,
* ime in priimek kandidata in pod njim naslov dela,
* oznaka, za katero vrsto diplomskega dela gre (univerzitetno ali visokošolsko strokovno), napisana prav tako z velikimi črkami,
* spodaj na sredini „Ljubljana, letnica", oddaljena ca. 30 mm od spodnjega roba.
Naslovna stran (prva stran) je enaka platnici, le da ima še navedbo mentorja.
V ovitku si najprej sledijo uvodne strani po naslednjem vrstnem redu:
* naslovna stran (prva stran), na kateri je ponovno navedena univerza in fakulteta, ime in priimek diplomanta, naslov teme diplomskega dela (enak kot v originalu izdane teme), oznaka za katero vrsto diplomskega dela gre, navedba mentorja ter kraj in letnica;
* original izdane teme diplomskega dela, ki ga diplomant dvigne v študentski pisarni, preden odda izdelek v vezavo;
* zahvala, v kateri se diplomant zahvali mentorju in poimensko tudi vsem sodelavcem in prijateljem, ki so pomagali in prispevali pri delu v laboratoriju, na računalniku, v delavnici, pri tehnični izdelavi dela in drugje;
* morebitno posvetilo.
Ta del nima označb strani, sledita pa mu še:
* kazalo, ki ga oštevilčimo z rimskimi številkami od I dalje,
* seznam uporabljenih simbolov (priporočljivo je, da se označbe strani nadaljujejo od kazala napej).
4.3. Diplomsko delo obsega: (1) povzetek s ključnimi besedami, (2) uvod, (3) glavni del, ki je smiselno razdeljen na več poglavij, (4) sklepne ugotovitve, (5) morebitne priloge, (6) seznam uporabljenih virov in ( izjavo o avtorstvu. Pred povzetkom naj bo kazalo, sledi pa mu seznam uporabljenih simbolov, ki morajo biti enotni v celotnem delu, ne glede na označevanje v uporabljenih virih.
4.3.1. V povzetku v slovenščini in v enem izmed tujih jezikov, ki obsega največ 3 strani, kandidat navede glavne rezultate dela, zato naj povzetek seznani bralca z jedrom dela na način, ki je običajen za pisanje krajših člankov ali referatov. Za tem se na isti strani navede še ključne besede v slovenščini in v tujem jeziku.
4.3.2. Uvod v diplomsko delo ima namen, da uvede bralca v tematiko diplomskega dela. V njem kandidat razčleni zahteve in cilje diplomskega dela, po literaturi povzame znane rešitve in oceni njihov pomen za diplomsko delo. Sklicevanje na literaturo se v besedilu označi s številko v oglatem oklepaju, ki jo ima ta v seznamu uporabljenih virov, in obvezno navede strani, npr. [13, stran 520 - 534].
4.3.3. Glavni del vsebuje sistematično opisano opravljeno delo, računske rezultate, opis merilnih vezav, merilnih rezultatov in oceno točnosti rezultatov. Slog mora biti kratek, jedrnat, informativen, strokovno eksakten in korekten. Zmotno je mnenje, da je zajetno diplomsko delo nujno tudi znak kandidatovega obsežnega dela. V diplomskem delu kandidat ne prevaja ali prepisuje del in daljših razlag drugih avtorjev. Navaja le njihove rezultate, navede izhodiščne predpostavke in področje veljavnosti.
Kandidat oblikovno razdeli gradivo smiselno na poglavja, podpoglavja in morebiti še na razdelke, ki jih oštevilči (na primer 4.3.3.). Slik, ki skrajšujejo besedilo, ali pripomorejo k razumljivosti, naj bo čim več. Slike ali fotografije morajo biti oštevilčene in citirane v besedilu ter podnaslovljene tako, da je razvidno, kaj predstavljajo. V besedilo so vstavljene približno tam, kjer se nanje sklicujemo. Slike naj bodo pregledne in naj prikažejo le najpotrebnejšo informacijo. Formule in enačbe oštevilči z zaporedno ševilko v oklepaju, n.pr.(31), in se tako nanje tudi sklicuje. Kadar za določen strokovni termin ni splošno sprejetega domačega izraza, navede prvič, ko se slovenski izraz pojavi, v oklepaju originalni izraz, povzet iz uporabljene litarature.
4.3.4. Sklepne ugotovitve naj prikažejo oceno o opravljenem delu in povzamejo težave, na katere je naletel kandidat. Kot rezultat dela lahko navede ideje, ki so nastale med delom, in bi lahko bile predmet novih raziskav.
4.3.5. Vire navede kandidat v posebnem seznamu zapovrstjo, kot so bili v besedilu prvič omenjeni. Vselej se omejuje na najpotrebnejše vire; dolg seznam še zdaleč ni dokaz, da ima kandidat tudi tak pregled čez literaturo. Knjige, članke in zbornike navaja takole:
1. M. Gruden, Elektromagnetna nihanja in valovanja, II.del, DZS, Ljubljana, 1961.
2. D. E. Dudgeon, Fundamentals of digital array processing, Proc. IEEE, Vol. 65, No. 6, str. 898-904, June 1976.
3. A. Klemenčič, S. Kovačič, Sistemski pristop k aktivnim krivuljam, zbornik sedme Elektrotehniške in računalniške konference ERK`98, zvezek B, (urednik: Baldomir Zajc), stran 245 - 248, 1998.
4.3.6. Priloge (daljše računalniške izpise, risbe, konstrukcijske načrte, registracijo merilnih rezultatov, daljša izvajanja in podobno), če so potrebni, kandidat izdela kot posebno poglavje, da ne bi razvlekle glavnega dela naloge. Vse priloge morajo biti naslovljene in oštevilčene. V tem poglavju je priporočljivo navesti tudi sezname slik in tabel, ki se jih uredi na enak način kot ostale priloge.
4.3.8. Diplomsko delo se konča z izjavo, ki se glasi: "Izjavljam, da sem diplomsko delo izdelal samostojno pod vodstvom mentorja (ime, priimek, naziv). Izkazano pomoč drugih sodelavcev sem v celoti navedel v zahvali."
4.3.9. Kandidatu se dovoli pisanje diplomskega dela v tujem jeziku na osnovi utemeljene prošnje. Naslovna stran (platnica) diplomskega dela je napisana v slovenskem jeziku. V naslednjem zaporedju si sledijo: prva stran diplomskega dela v tujem jeziku, prva stran diplomskega dela v slovenskem jeziku in original izdane teme diplomskega dela v tujem jeziku. Povzetek diplomskega dela v slovenskem jeziku mora obsegati 3 do 5 strani.
5. ODDAJA IN ZAGOVOR DIPLOMSKEGA DELA
5.1. Kandidat mora pred oddajo diplomskega dela pridobiti pisno soglasje mentorja, da se ta strinja z oddajo. V primeru, ko mentor ni zadovoljen s kandidatovimi dosežki, mora kandidat zaprositi za podaljšanje roka oddaje in delo dopolniti glede na zahteve mentorja.
5.2. Roke za oddajo in pogoje za zagovor diplomskega dela določata Pravilnik o preverjenju in ocenjevanju znanja ter izpitnem redu FE in Statut univerze.
5.3. Kandidat odda dva enaka vezana izvoda diplomskega dela, enega v študentsko pisarno, drugega mentorju oziroma tretjega somentorju, če je bil ta imenovan.
5.4. Kandidat zagovarja svoje delo na diplomskem izpitu. Zagovor diplomskega dela je javen in praviloma poteka v diplomski sobi; če istočasno potekajo zagovori pred različnimi komisijami, pa v eni izmed primernih predavalnic ali seminarjev. Zagovor vodi predsednik komisije za oceno in zagovor diplomskega dela.
5.4.1. Predstavitev diplomskega dela je ustna, kandidat pa ne sme brati vnaprej pripravljenega besedila. To mu je lahko samo v pomoč. Dovoljeno je prebrati številčne podatke in citate. Kandidat naj predstavitev diplomskega dela popestri z ilustrativnim prikazom dosežkov. Pri tem sme uporabiti vsa primerna sredstva, vključno z multimedijskimi. O obliki predstavitve se dogovori z mentorjem. Za uporabo avdiovizualnih sredstev, s katerimi upravlja študentska pisarna, se je potrebno dogovoriti vsaj en dan pred zagovorom.
Kadar ta sredstva niso zadostna oziroma primerna, jih diplomant lahko z mentorjevim soglasjem dopolni z laboratorijskimi ali lastnimi; vendar jih mora takoj po zagovoru pospraviti, da se v diplomski sobi lahko prične nov zagovor. O času, v katerem je diplomska soba na razpolago diplomantu, se ta dogovori v študentski pisarni.
5.4.2. Zagovor diplomskega dela začne kandidat s kratko, največ 15 minutno predstavitvijo svojega dela. Kandidat mora biti sposoben, da v razmeroma kratkem času poda članom komisije in drugim poslušalcem poglavitno vsebino svojega dela. Uvodoma naj razloži, kaj je predmet njegovega dela, katerih problemov se je lotil, kakšne so bile zahteve in kakšne vire je imel na voljo za njihovo rešitev. Sledi opis reševanja problemov v skladu s podanimi specifikacijami, npr. razvoja in izdelave elektronske naprave s pripadajočo programsko opremo, razvojnega projekta tehnološkega ali energetskega procesa, preverjanja delovnih hipotez s pomočjo meritev, razvoja novih merilnih metod ali strategij vodenja oziroma upravljanja itd. V zaključku kandidat kritično oceni rezultate svojega dela ter poda ideje in smernice za njegovo nadaljevanje.
5.4.3. Po ustni predstavitvi člani komisije postavijo kandidatu vprašanja. Kandidat odgovori na vprašanja iz celotne tematike diplomskega dela, iz usmerjenega znanja dodiplomskega študija, na katerega se opira diplomsko delo, in iz splošnega temeljnega znanja elektrotehnike. Na vprašanja mora kandidat odgovoriti jasno, kratko in suvereno.
5.4.4. Zagovor diplomskega dela lahko traja največ 1 uro. Po končanem zagovoru se komisija za oceno in zagovor diplomskega dela oddalji in oceni diplomsko delo in zagovor. Po vrnitvi v prostor zagovora predsednik komisije za oceno in zagovor ustno sporoči oceno diplomskega dela, oceno zagovora diplomskega dela in končno oceno diplomskega izpita. Pri pozitivno opravljenem diplomskem izpitu prizna diplomantu tudi vse pravice, ki izvirajo iz pravkar pridobljenega strokovnega naslova.
5.4.5. Če se diplomant ne strinja s katero od ocen (dela ali zagovora), se lahko pisno pritoži dekanu. Pritožbo mora oddati v tajništvo fakultete v roku 24 ur po zagovoru. V takem primeru se upošteva 153. člen statuta.
6. DODATNA NAVODILA IN POJASNILA
6.1. Rezultati diplomskih del so izključno intelektualna lastnina Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Za objavljanje ali izkoriščanje rezultatov diplomskega dela je potrebno pisno soglasje Fakultete za elektrotehniko in mentorja.
6.2. Diplomantu, ki ne odda v roku diplomskega dela in ne zaprosi za njegovo podaljšanje, izda fakulteta ugotovitveni sklep, da je tema zapadla. Za izstavitev nove teme diplomskega dela mora kandidat s pisno vlogo zaprositi Komisijo za dodiplomski študij.
6.3. V primeru, da kandidat tudi v podaljšanem roku ne odda diplomskega dela, roka ne more več podaljšati in mora zaprositi za izstavitev nove teme.
6.4. Vsem diplomantom priporočamo, da pred pisanjem preberejo naslednjo literaturo:
S. Južnič, Diplomska naloga: napotki za izdelavo, Amalietti, Ljubljana, 1992
N. Keršič, O pisanju tehniških in znanstvenih člankov, Elektrotehniški vestnik, 1968, 2 št. 4-5, str. 57-59.
7. Priloge
7.1. Obrazec za prijavo diplomskega dela: priloga1.doc, priloga1.pdf.
7.2. Obrazec prve strani: priloga2.doc, priloga2.pdf.
7.3. Obrazec za oddajo diplomskega dela: priloga3.doc, priloga3.pdf.
7.4. Obrazec za predčasno oddajo diplomskega dela:
priloga4.doc, priloga4.pdf.
7.5. Obrazec za podaljsanje roka oddaje diplomskega dela:
priloga5.doc, priloga5.pdf. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|