|
Diplomske naloge,seminarske naloge,pomoč pri diplomski nalogi Diplomske naloge,seminarske naloge,pomoč pri diplomski nalogi,pomoč pri seminarski nalogi,diplomska,seminarska,magistrska naloga,oblikovanje diplomske naloge
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
ninanana123 Administrator foruma
Pridružen/-a: 07.09. 2010, 17:18 Prispevkov: 547
|
Objavljeno: 16 Okt 2010 11:53 Naslov sporočila: Pogosto zastavljena vprašanja (ZN) |
|
|
Pogosto zastavljena vprašanja (ZN)
1 V slovarju ni izraza, ki ga iščem. Kako si lahko pomagam?
Poskusite s spletnimi prevajalniki:
http://babelfish.yahoo.com/?fr=avbbf-xxen
http://translate.google.com/translate_t
http://presis.amebis.si/prevajanje/
0
2 Koliko časa po oddaji vezanih izvodov zaključne naloge pride do zagovora?
V približno 14 dneh.
0
3 Kako dolga naj bo predstavitev zaključne naloge?
Bistvo zaključne naloge predstavite v 10 do največ 15 minutah. Pri predstavitvi imate lahko pred seboj zaključno nalogo, zapiske, lističe ipd., uporabljate jih lahko kot opomnike (branje zapiskov pusti slab vtis, zato se temu izognite). Uporabite lahko tudi Power – pointovo ali Linuxovo (OpenOffice.org Impress) predstavitev.
Po predstavitvi vam bo komisija postavila vprašanja, ki bodo izhodišče za strokovno razpravo na temo zaključne naloge. Zagovor traja 30 minut.
0
4 Našel/a sem članke v spletu, vendar bi jih moral/a plačati. Kaj naj storim?
Iščite gradivo iz knjižnice ali računalniške učilnice FVV. Nekateri viri člankov so brezplačni, če strežnik zazna, da poizvedujete iz računalnika, ki je v lasti univerze.
Poskusite lahko na teh naslovih:
http://findarticles.com/
http://www.sciencedirect.com/
http://wos.izum.si/
http://www.cobiss.si/
http://www.google.com/ (boljši pri iskanju virov v tujih jezikih)
http://www.najdi.si (boljši pri iskanju virov v slovenščini)
0
5 Ali lahko uporabim prispevek iz Wikipedije in podobnih spletnih virov?
Za pisanje strokovnih in znanstveno raziskovalnih prispevkov Wikipedije ne moremo uporabiti, saj ni zanesljiv vir informacij. Boljši Wikipedijini prispevki imajo na koncu (dno strani) navedene vire – sledite tem virom in morda vas pripeljejo do uporabnih informacij, ki jih lahko uporabite pri pisanju zaključne naloge.
0
6 Kako naj presodim ali je spletni vir verodostojen in strokoven?
Preglejte vsebino in presodite ali gre za kritično razmišljanje o problemu (npr. ali so predstavljena različna stališča (tudi nasprotujoča), ali avtor prikaže tako pozitivne, kot tudi negativne plati ipd.).
Pomagate si lahko tudi z opazovanjem spletnih domen oz. njihovih končnic. Če se naslov spletne strani konča z »edu«, gre za spletno stran, ki jo je postavila izobraževalna ustanova (npr. http://www.harvard.edu/ – Harvard University), kočnica »gov« je oznaka za vladno spletno stran (npr. www.gov.si).
0
7 Lahko citiram avtorja druge zaključne naloge?
Če citirate ugotovitve avtorja druge zaključne naloge, npr. rezultate njegove raziskave, potem to ni problematično. Če pa povzemate teoretični uvod iz druge zaključne naloge, potem to naredi na bralca slab vtis. Temu se izogibajte.
Oglejte si podobne zaključne naloge, tako boste lažje ugotovili, katere knjige ali članke potrebujete za izdelavo lastne zaključne naloge. Če je vir, ki ga je uporabil drug avtor v svoji zaključni nalogi vam nedosegljiv, potem citirajte tako:
Adams (1995, po Mikuž, 2006) je ugotovil, da …
Izvorni avtor avtor diplome iz katere ste vzeli podatek
0
0
0
Avtorja druge zaključne naloge citirate tako kot druge avtorje knjig, člankov ipd. Med navajanjem virov na koncu vaše zaključne naloge, navedete drugega avtorja zaključne naloge tako:
Mikuž, M. (2007). Vpliv osebnostnih značilnosti na verodostojnost pričanja. Diplomska naloga, Univerza v Ljubljani, Ljubljana, Slovenija.
0
8 Kaj je plagiatorstvo?
Če dobesedno prepisujete stavke ali celo odstavke drugih avtorjev (copy -> paste), je to kraja intelektualnega dela, torej plagiatorstvo. Ko jemljete podatke ali berete besedila drugih avtorjev, jih ne prepisujte dobesedno v svojo zaključno nalogo. Povzemajte jih – preberite odstavek, ki se vam zdi pomemben, iz njega izluščite bistvo in ga s svojimi besedami zapišite v zaključno nalogo. Seveda pri tem ne pozabite na navedbo vira (citat).
0
9 Od česa je odvisna ocena zaključne naloge?
V veliki meri od mentorjevega predloga, ki ga da komisiji pred katero zagovarjate zaključno delo. Običajno dobim zaključno nalogo v branje dvakrat ali trikrat. Pri vsakem branju predlagam popravke ali dopolnitve. Ko zaključna naloga izpolnjuje oblikovne in vsebinske zahteve, vam sporočim, da jo daste v vezavo in oddate v referatu za študente.
Kako naj bi bila zaključna naloga oblikovana, je napisano v teh navodilih in v navodilih, ki jih dobite tudi na spletni strani FVV. Od študentov pričakujem, da navodila skrbno preberejo in upoštevajo. Pri izbiri vsebine zaključne naloge vam bom pomagal, saj vem, da nimate izkušenj s pisanjem strokovnih besedil.
Cenim:
- samostojnost pri pisanju zaključne naloge (to ne pomeni, da je slabo, če mi postavljate vprašanja ali me prosite za pomoč!);
- kritični pristop (Trditve drugih strokovnjakov, tudi mentorja, niso dogme! Če dvomite v neke trditve, to navedite in argumentirajte.);
- premišljeno izbiro vsebin (potrudite se pri iskanju novih informacij, člankov, knjig ipd.);
- natančnost in upoštevanje navodil;
- iznajdljivost pri oblikovanju raziskav;
- lastno razmišljanje (to je podlaga predvsem za poglavje »Razprava«).
0
10 Kako napišem izjavo o avtorstvu?
Obvezno uporabite to obliko:
Izjava o avtorstvu
Spodaj podpisani/-a Jože Novak, z vpisno številko 07056895, rojen –a 12. 6. 1990 v kraju Ljubljani, sem avtor/ica zaključnega dela z naslovom Povezava med agresivnostjo kot osebnostno potezo in prometno varnostjo.
S svojim podpisom zagotavljam, da:
• je predloženo delo izključno rezultat mojega lastnega raziskovalnega dela;
• sem poskrbel -a, da so dela in mnenja drugih avtorjev oz. avtoric, ki jih uporabljam v predloženem delu, navedena oz. citirana v skladu s fakultetnimi navodili;
• sem poskrbel -a, da so vsa dela in mnenja drugih avtorjev oz. avtoric navedena v seznamu virov, ki je sestavni element predloženega dela in je zapisan v skladu s fakultetnimi navodili;
• sem pridobil -a vsa dovoljenja za uporabo avtorskih del, ki so v celoti prenesena v predloženo delo in sem to tudi jasno zapisal -a v predloženem delu;
• se zavedam, da je plagiatorstvo – predstavljanje tujih del, bodisi v obliki citata bodisi v obliki skoraj dobesednega parafraziranja bodisi v grafični obliki, s katerim so tuje misli oz. ideje predstavljene kot moje lastne – kaznivo po zakonu (Zakon o avtorstvu in sorodnih pravicah, Uradni list RS št. 21/95), prekršek pa podleže tudi ukrepom Fakultete za varnostne vede v skladu z njenimi pravili;
• se zavedam posledic, ki jih dokazano plagiatorstvo lahko predstavlja za predloženo delo in za moj status na Fakulteti za varnostne vede.
V kraju, datum Podpis:______________
0
11 Na kašen način naj pišem zaključno nalogo, kakšen slog naj uporabljam?
Zaključna naloga je strokovno besedilo in ne zapis v dnevniku, novela, roman ipd. Zato se izogibamo čustvenih izrazov, presežnikov in dramatiziranju (npr. zelo veliko – napišete le veliko, pogosto …; ne pišite »… z veseljem sem ugotovil/a, da …« ipd.). Strokovni jezik je čustveno zadržan, razumski, logičen, kratek in jedrnat.
Akademsko pravilo pluralis modestiae (množina zaradi skromnosti) ali pisanja v prvi osebi množine (npr. ugotovili smo), ni treba upoštevati, lahko pišete tudi v prvi osebi ednine (npr. ugotovila ali ugotovil sem).
0
12 Rad/a bi citirala in navedla vir, vendar v navodilih ni napisano, kako naj to naredim.
Poglejte na spletno stran: http://www.library.dal.ca/Files/How_do_I/pdf/apa_style5.pdf ali na mojo spletno stran ( http://arehpsihologija.edublogs.org/ ) med koristne povezave.
0
13 Kako naj bo oblikovana zaključna naloga, ki je teoretične in ne eksperimentalne narave?
Če mislite napisati zaključno nalogo, ki ne bo eksperimentalne, ampak teoretične narave, potem izpustite poglavji »metoda« in »rezultati«. Več poudarka dajte na to, da boste napisali kakovostno ali kritično razpravo, ki bo temeljila na teoretičnem uvodu (več o tem je napisano v mojih “Nasvetih in navodilih za izdelavo zaključne naloge”).
0
14 Kako napišem povzetek in ključne besede?
Na VS in UNI stopnji mora povzetek obsegati od 20 do 30 vrstic (največ 1500 znakov). V njem na kratko in jedrnato opišite bistvene ugotovitve zaključne naloge. V povzetku praviloma ne navajamo drugih avtorjev. Navedite pet ključnih besed s katerimi najbolje predstavite svoje zaključno delo.
0
15 Ne najdem dovolj gradiva za zaključno nalogo, kaj naj storim?
Če ste izčrpali svoje ideje in možnosti pobrskajte med spletnimi naslovi, ki so na moji spletni strani (http://arehpsihologija.edublogs.org/ ) ali pa se obrnite name. Pred tem pa preglejte vire strokovne in posvetne literature kot so:
* Cobiss (http://www.cobiss.si/ ),
* ISI Web of Knowledge (http://apps.isiknowledge.com/WOS_GeneralSearch_input.do?product=WOS&search_mode=GeneralSearch&SID=W2PnNlNLO@FaDiaBGIm&preferencesSaved=&highlighted_tab=WOS ),
* Science Direct (http://www.sciencedirect.com/ ),
* Find Articles (http://findarticles.com/ ),
* in seveda stari dobri Google z elektronsko knjižnico knjig (http://books.google.com/ ).
0
16 Kaj naj napišem v delovnem življenjepisu?
Za pisanje delovnega življenjepisa ni predpisanega obrazca. Zavedati se morate, da bodo podatki, ki jih boste vnesli v vaš življenjepis na voljo vsej spletni javnosti, saj so diplomske naloge javno dostopne na strežniku Univerze. Če ne želite razkrivati osebnih podatkov, napišite nekaj splošnih vrstic o vašem izobraževanju in dosedanjem delu.
0
17 Kako obsežna mora biti zaključna naloga?
Diplomske naloge na VS programu morajo imeti 35 strani, tiste na UNI programu pa 50 strani.
0
18 Koliko virov moram uporabiti pri pisanju zaključne naloge?
Za zaključno nalogo na VS stopnji vsaj 30 virov (od tega vsaj 10 tujih), na UNI stopnji pa je treba uporabiti najmanj 50 virov (od tega najmanj 15 tujih).
0
19 Kako pretvorim Wordov dokument v PDF obliko, da lahko oddam zaključno nalogo v vezavo in v referat?
Poiščite enega od programov, ki to počno. Eden od brezplačnih je CutePDF Writer, ki ga dobite tu: CutePDF Writer
Program prenesite s spletne strani in ga inštalirajte na svoj računalnik. Pretvorba dokumenta poteka tako, da v Wordu izberete ukaz »natisni« in namesto tiskalnika izberete CutePDF Writer ter kliknete »v redu«. Program vas bo vodil naprej. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|